خواص گوشت شتر در طب سنتی
خواص گوشت شتر در طب سنتی

گوشت شتر مزه‌ای شیرین و طبع گرم دارد. پیشگیری از زایمان زودرس، تسکین دردهای روماتیسمی، افزایش استقامت، قوای جسمانی و جنسی از خواص گوشت شتر است.

گوشت شتر از ارزش غذایی و خواص دارویی و درمانی بسیاری برخوردار است و در روایات دینی ما به مصرف آن بسیار توصیه شده است. در روایاتی از حضرت رسول(ص) آمده است که گوشت شتر را بخورید حتی سالی یکبار و در جایی دیگر فرموده اند: گوشت شتر انسان را صبور می‌کند.

با این وجود استفاده از گوشت شتر به دلیل رنگ تیره (زرشکی مایل به سیاه) و مزه‌اش، چندان مورد توجه نبوده و در بین مردم کشور ما چندان رایج نمی باشد.

گوشت شتر به دلیل داشتن مقدار زیادی کلسیم و فسفر برای کسانی که استخوان درد یا درد مفاصل دارند، فوق‌العاده مفید میباشد و متخصصان طب سنتی مصرف آن را هر چند وقت یک‌بار به افراد بالای ۶۰ سال توصیه می‌کنند.

معرفی گوشت شتر

گوشت شتر از لحاظ شکل ظاهری شبیه گوشت گوساله و گوسفند است، البته رنگ آن کمی تیره تر و مزه آن شیرین میباشد. گوشت شتر نسبت به گوشت گاو و گوسفند دیرپز تر بوده، البته در صورتی که از گوشت شتر جوان استفاده شود، این مشکل کمتر دیده میشود.

همچنین یکی از مهمترین خواص گوشت شتر در مقایسه با دیگر گوشت ‌ها، فقدان مواد هورمونی و آنتی ‌بیوتیک در آن است، چرا که این حیوان در طبیعت به صورت آزاد و به دور از پرورش دامی رشد می‌ کند.

خواص گوشت شتر (طبیعت و خواص درمانی)

گوشت شتر دارای طبیعت گرم و خشک است. از گوشت شتر برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شده و در طب سنتی کاربردهای فراوان دارد. برخی از خواص درمانی گوشت شتر به طور خلاصه عبارتند از:

 • گوشت شتر باعث تقویت قوای بدن شده و استقامت بدن را به دلیل میزان بالای کالری موجود در آن افزایش میدهد.
 • مصرف گوشت شتر در تقویت نیروی جنسی موثر است.
 • گوشت شتر برای ورزشکاران، کودکان در حال رشد و زنان باردار بسیار مفید است. مصرف گوشت شتر در دوران بارداری از زایمان زودرس پیشگیری میکند.
 • میزان چربی و کلسترول گوشت شتر پایین است و از این رو برای مبتلایان به چربی خون و بیماری های قلبی عروقی مفید میباشد.
 • از خواص گوشت شتر کمک به درمان بیماری هایی نظیر سیاتیک، سکته مغزی، عفونت و درد شانه است.
 • استفاده از گوشت شتر برای سالمندان بسیار مفید بوده، به حفظ و سلامت عضلات آنها کمک شایانی میکند.
 • گوشت شتر سرشار از انواع ویتامین ها به ویژه ویتامین های گروه ب بوده و از همین رو برای تقویت اعصابمفید است.
 • به دلیل پ هاش متفاوت گوشت شتر با سایر گوشتها، یکی از خواص گوشت شتر استفاده مناسب از آن جهت تهیه گوشتهای فرآوری شده میباشد.
 • از قلم و کوهان شتر در طب سنتی برای درمان درد روماتیسم، درد پا و درد کمر استفاده میشود.

ارزش غذایی گوشت شتر

گوشت شتر منبع بسیار خوبی از مواد مقوی و مغذی است و از جهت مواد موثر موجود در آن باگوشت سایر دام‌های اهلی تفاوت هایی دارد.

گوشت شتر در مقایسه با گوشت گاو از میزان پروتئین و چربی کمتری برخوردار است و در مقایسه با سایرگوشت‌های دیگر حاوی سدیم بیشتر و پتاسیم کمتری است. مقدار ویتامینهای گروه ب و برخی عناصر معدنی نظیر فسفر و کلسیم در آن بسیار زیاد است. جالب است بدانید که نسبت آهن و روی موجود در این گوشت، کمتر ازسایر گوشتها است و نسبت کلسیم این گوشت در عضلات ران آن زیادتر می باشد.

مضرات گوشت شتر (موارد احتیاطی و منع مصرف)

 • کوهان شتر سرشار از چربی خالص است. بنابراین زیاده‌روی در مصرف آن برای تمام افراد خصوصا افراد با چربی خون بالا بسیار مضر میباشد.
 • به دلیل اینکه گوشت شتر در بسیاری مناطق به طور عمده و اصطلاحا فله ای عرضه میشود، بنابراین لزوم اگاهی از سلامت و بهداشت آن ضروری است.بنابراین توصیه میشود،
 • هنگام تهیه آن دقت کنید که ظاهر گوشت لزج، چسبنده و مترشح نباشد و عضلات سفت و قوام طبیعی داشته باشند.

بیشتر بخوانید